Minu Itaalia #3: Õppige sõitma palun

7/21/2015

Parasjagu vuhistame lennujaamast kodupoole ja see oli juba piisav, et uut postitust inspireerida. Nimelt Itaalia liikluskultuur. Kui seda niimodi saab üldse nimetada. Üsna hästi sobiks seda kirjeldama väjend 'tugevam jääb ellu'. Asi ei ole isegi selles, et sõidetakse kus ja kuidas tahetakse, mida muidugi tehakse ka, aga pigem selles, et reeglite painutamine on uus 'norm'. Ausalt, suurem tõenäosus on liiklusohtlikku olukorda tekitada pingsa sõidueeskirja jälgimisega kui lihtsalt vooluga kaasa minnes.

See on ka üks põhjustest, miks ma lihtsalt ei julge siin autoga sõitta. Mulle tegelikult meeldib väga roolis olla. Aga reeglina ikka saab kaasliiklejatega arvestada ja oodata mingi malli järgi tegutsemist. Itaalias aga näiteks suunatuli on nõrkkadele. Reaalselt 6 korral 10st suunatuld ei kasutata. Mulle täiesti mõeldamatu tegevus. Kuidas sa ringilt ilma suunda näitamata lahkud? Või kiirteel rida vahetad? Üsna lihtsalt. Variant A: lükkad pedaali põhja ja lihtsalt nõelud 180km/h kõigist ja kõigest mööda. Variant B: lähened asjale rahulikult. Venid ühest reast teise. Mis tähendab, et näiteks terve km võib sõit toimuda kahe rea keskel.

Iga kord kui ma seda näen mul lihtsalt silmad keerlevad peas. Come the fnuk on. Päriselt. Ja see on lihtsalt nii tavaline. Ugh, mul hakkab kõht valutama ainuüksi sellele mõeldes. Möödasõittudest ja kurvides hoo maha võtmisest ei tasu rääkidagi. Isegi vanemate inimeste sõidustiil teeb Tallinna rullnokkadele silmad ette.

Ja parkimine? Sõidad poodi õlut tooma. Kui poe uksest autoga sisse ei mahu, siis trepist üles ikka annab sõita ju! Kui keset piazzat näed tuttavat kes sind kohvile kutsub, siis sa astud uksest välja. Mis ilmselgelt tähendab et auto jääb keset piazzat. Mis siis, et seal tegelikult sõitta ei tohi. Rääkimata parkkimisest. Mkm. Coffee time is sacred. Carabinieregi noogutab mõistvalt. Eestlasele kohaselt väljendub minu siiras shokk ja üllatus tõstetud kulmudega. Muidu oleks ma lihtsalt igal nurgal 

Mis seal muud. Viva Itaalia. Ma täiesti mõistan miks te koju jõudes risti ette lööte. Isegi noogutan tunnustavalt kui õhtul tervete külgpeeglitega väravast sisse keerame.

You Might Also Like

1 comments

Mugavaks lugemiseks ära unusta Momoaari FB laikida

TELLI MEILILE