Akne ja mina - Roaccutane?

1/06/2016

Täna adresseerin teemat, mis on kummitanud mind aastaid. See on olnud paljude negatiivsete tunnete aluseks ja põhjuseks pidevaks võitluseks enesehinnanguga. Nahk. Nägu. Akne.

Ma ei ole sellest kirjutanud. Veel vähem julgeksin ma näidata pilte. On inimesi kelle olukord on hullem ja on inimesi kellel on parem kui minul. Ma ei soovi ideaalset nahka. Aga ma soovin, et ma ei tunneks vajadust oma nahka katta ega häbeneda. Teismelisena oli nägu nagu ta oli. Ei hea ega halb. Tavaline. Normaalne.

Mis juhtus nüüd kui läheneb 25. eluaasta? Mitte kunagi varem ei ole olukord olnud nii halb. Muutused ajendasid mind otsima professionaalset abi. Ja kõige viimase vahendina võtsin vastu otsuse hakata võtma Roaccutani ravimit, (maakera teisel pool tuntud Accutane'i nime all).

Mis on Roaccutane ehk Isotretinoiin?


Kokkuvõtvalt on see retinoidide hulka kuuluv akne retseptiravim. Tugevalt põletikuvastase toimega. Ravim vähendab oluliselt rasunäärete tööd ja rasu tootmist. Tegu ei ole lihtsa akneravimiga. Kõrvaltoimed on karmid, pikaajalised ja neid on palju. Retsept kirjutatakse pärast kuude pikkust kaalumist, personaalselt ühele inimesele kasutamiseks ja AINULT juhul kui akne paikne ravi ja antibiootikumid ei ole aidanud.

Minu doosiks on 60mg päevas. Minu pikkuse 165cm ja kaalu ~58kg on see päris korralik annus. 

Miks siis ikka?

Enne rohu võtma hakkamist vaatasin hoolega Youtube'ist erinevate inimeste Accutane'i lugusid, mõjusid ja vastumõjusid. Otsus sellele ravimile minna ei tulnud kergelt. Peaaegu aasta katsetasin erakliiniku dermatoloogide käe all kõikvõimalike vahendeid - lahuseid, kreeme, karpide viisi erinevaid antibiootikume. Ma tean, et maailmas on inimesi kelle olukord on hullem. Aga ma tundsin, kuidas mu nahk juba igapäevategevuste juures mind häirib. Keha kõige suurem organ. Minu enesekindluse allikas. Halb ja põletikuline nahk. Kosmeetika on tore. Aga kui kasutada seda eesmärgil igapäevaselt täiesti peita ja katta oma nägu siis see ei ole okei. Ühesõnaga. Ma võingi ennast õigustama siin jääda. Aga pere ja kallima toetusel see otsus vastu võetud sai.

Lähipäevil saab täis minu 30 päeva  ravimi alustamisest. See on olnud väga emotsionaalne ja raske kuu, jääb ainult loota, et järgmine kuu on lihtsam. Dokumenteerisin detailselt ravi kulgu ja loodan siiralt, et oma kogemusi jagades saan olla abiks neile, kellel sarnased mured on.

Püsige lainel!

You Might Also Like

8 comments

 1. Sõin sama ravimit see suvi, lõpetasin oktoobris. Mitmeks kuuks said? Mulle määrati 5. kuuks, päevatoos oli algul 40mg, hiljem 50mg. Terve suvi jäi põhimõtteliselt elamata, elasin lihtsalt tööl ja pidudel väga ei käinud, rääkimata alkoholipruukimisest. Millised kõrvalnähud esinevad? Kuidagi põnev oli lugeda, kuigi sa oled väga tagasihoidlikult sellest kõigest kirjutanud, samas sul on alles 30 päeva söödud ka. Mul on endal ka blogi ja kirjutasin oma postituse sel teemal juba ammu valmis, aga pole lihtsalt julgenud üles lisada, kuna see on ikka nii isiklik ja privaatne teema. Võin ka ära öelda, et mul pole kunagi olnud nii head enesetunnet kui mul on praegu pärast seda ravimi lõpetamist. Näonahk on täiesti puhas, kõrvalnähud (peamine oli huultekuivus) on ka nüüdseks taandunud. Samas, näen vahepeal õudusunenägusid kuidas akne tagasi ilmub, ja pean ausalt ütlema, et viimasel ajal on hakanud tekkima ka mõned pisikesed punnid, aga no need pole absoluutselt võrreldavad sellega, mis mul enne oli. Need on nii pisikesed, et pole põhimõtteliselt nähagi. Siiralt loodan, et akne tagasi ei tule ja soovin ka sulle edu ja vastupidavust sel teekonnal! Lihtne see ei ole.

  VastaKustuta
 2. Aitäh Sulle nii asjaliku kommentaari eest! Minu arst ei tahtnud mul suvel lasta alustada kuuriga ja tungivalt soovitas kuuri päikesevaesemasse aega lükata. Esialgne prognoos oli 4ks kuuks, aga ma juba ette arvan, et pikeneb. See positus on niiöelda sissejuhatus, mul on tegelikult ootel juba hiiglaslik 1. kuu postitus, kus laskun vääägagi detailisse. Mul on kõrvalnähte ikka korralikult olnud. Ja muidugi keelatud alkohol, päike, rasvased toidud... Üsna hirmus ja tõesti vägaväga isiklik teema, aga jõudu annavadki just inimesed nagu Sina, kes sellest võitu on saanud :)

  VastaKustuta
 3. No minu postitus, mille valmis kirjutasin, aga veel avaldanud ei ole (küllap ma seda varsti teen, ma lihtsalt ootan veel mõne aja ja vaatan, kuidas mu näonahk nüüd edasi elab), sisaldab üsna rõvedaid detaile, nõrganärvilised vast ei saaks seda isegi lugeda :D Ma kujutan muidugi ette, et kuna su toos on veelgi tugevam, siis võib sul kõrvalnähte rohkem esineda. Ma olen 169cm ja sel hetkel kaalusin 54-55kg ja kui 40mg-lt üle 50-le läksin, läks ikka asi korralikult hullemaks. Ma kirjutasin facebooki sulle ka muidu kommentaari, seega kui küsimusi tekib, võid alati küsida. Mul endal pole kunagi olnud võimalik kellegagi jagada seda teemat, seega reaalselt iga inimene kes on Roaccutane söönud, on mu soulmate hahaha :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hahaha, mitmel tasandil connectimine ongi uhkem, ma ei tabanud ära, nime ei näita ;). Loodetavasti kunagi leiad soovi enda kogemuse avaldada. Üks põhjus miks ma nii põhjalikult kõik üles kirjutasin oligi just see, et ma ei leidnud enda mõttekaaslast, inimest kes oleks selle kõik läbi teinud ja mind julgustaks/juhendaks. Seega terve esimese kuu peitsin end kodus ja põdesin. Ma loodangi oma teekonnaga sarnases olukorras olevatele inimestele näidata, et nope, te pole oma murega siin ilmas üksi :D Aga nii hea tunne on soulmate leida! Roaccutane dikteerib põhimõtteliselt tervet mu eluviisi praegu. Tahakski sellest aina rääkida ja rääkida. Kindlasti jaga oma postitust kui ükskord valmis oled seda jagama :) GogoTeamRoaccutane

   Kustuta
 4. Läbisin ka ravikuuri ning alustasin eelmise aasta sügistalvel. Praeguseks nahk on täiesti sile ja vahepeal tulevad ainult mõned väiksed punnid. Ainus kõrvalnäht oli huulte kuivamine (selle vastu aitas ideaalselt Elizabeth Ardeni huulepalsam). Isiklik võin öelda, et see pole üldse nii hull kui alguses tundub ja mul kujunes suureks plussiks ka see, et juuksed ei läinud nii kiiresti mustaks. Mul on rasused juuksed, aga ravi ajal pidin na neid ainult kord nädalas pesema ja nad olid koguaeg puhtad. Kahju, et enam nii ei ole. Edu ja jaksu sulle igaljuhul! :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Selle juuste asja ma just avastasin, päris naljakas tunne! Mul on kahjuks natuke rohkem kõrvalnähte, aga olen kõikki neid normaalse ja terve naha nimel nõus kannatama. Suur aitäh julgustavate sõnade eest!

   Kustuta
 5. Soovitan kindlasti nahka hoida päikese eest ja kreemitada korralikult (muidu jäävad armid). Läbisin antud kuuri üks 8 aastat tagasi. Aastakeseks oli nägu puhas ja siis tuli kõik jälle kahjuks tagasi :( Loodan, et teil läheb antud ravimiga paremini. Alles eelmisel aastal (olen 27) vedas ja leidsin lõpuks kosmeetiku, kes teeb akne hooldust, mis mulle toimib (laser, hape ja mehaaniline puhastus kõik korraga). Soovin edu ja kindlat meelt, üks kord saab see nägu korda nii kui nii!
  Inspiratsiooniks pilt minu vanast õudsest näost ja see milline nahk nüüd on: https://www.dropbox.com/s/aqkrorbadt2ium8/minu_akne.jpg?dl=0

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma olen viimase kuuga rohkem kreemitanud vist kui poole aasta peale kokku. Ma ise kardan juba natuke ette mõjude kadumist ja selle nimel olen hetkel nõus ka natuke kangemat ja pikemat kuuri tegema. Aga suur tänu Sulle nende armsate sõnade eest. Mina nii vapper veel pole et pilte näidata, aga ootan pikisilmi, millal mina nii ilusa naha saan :)

   Kustuta

Mugavaks lugemiseks ära unusta Momoaari FB laikida

TELLI MEILILE