ABC RPGsse ehk rollimäng algajatele

4/20/2016

See postitus tuleb huvitav, you have been warned!  :D Nimelt katsetasin esimest korda real-life RPGd (RPG ehk role-playing game ehk rollimäng). Turvavööd kinni, nerd-klaasid ette ning sukeldume sisse!

Seega siis rollimäng! Varasemalt ma justkui olin RPGdest kuulnud, aga samas selget ettekujutust ka polnud, et kuidas see käib. Ainus RPG, mida ma kunagi mänginud olen, on Elder Scrollsi seeria (tegemist on arvutimängudega). Noorem vend õhutas mind kunagi ammu Oblivioni proovima ja kui Skyrim välja tuli, ajasin juba täitsa iseseisvalt näpud taha. Eesmärgiks on endale välja mõelda ja teha tegelaskuju (sealhulgas saad valida erinevate fantastiliste rasside vahel, paika panna välimuse ja iseloomujooned, mõelda endale nimi ja kui soovid ka natuke ajaloolist tausta aka kes sa oled ja kust tuled).  Tegelane valmis saad asuda maailma avastama - maailm  on avatud, tähendab et sul ei ole ees Super Mario leveleid, vaid saad minna kuhu iganes. Maailm on täis queste ehk erinevaid ülesandeid, mille lahendamiseks ümber maailma jooksma pead. Iga ülesande lahendamisega saad uusi teadmisi ja muud nänni. Mängu läbib main-quest ehk siis lugu, mille ümber mäng ehitatud on. Aga see on vaid pool mängust, ülejäänud on puhas enda avastamisrõõm. Peidetud ülesandeid on iga nurga peal, üks väljakutsuvam kui teine.


Niipalju siis mu "kergest" ülevaatest... no ei saa oma libeloba sulge pidama. Millest ma TEGELIKULT rääkida tahtsin on siis minu esimene tabltop RPG aka lauamängu stiilis mängu kogemus. Idee on kõik sama, mõtled oma tegelase ja nime ja jutud, aga enam sul pole arvutit, mis andmeid genereeriks. Selleks on kõigil sellised täringud. Veeretad neid naljaka kujuga asjakesi ja vastavalt numbritele saad punkte, mida võid erinevate iseloomujoonte vahel jagada saad. Näiteks ma tahaks küll, et ma tark ja ilus ja rikas oleks, aga siis võib juhtuda, et mu tegelane kärvab näiteks esimese ratsasõidu ajal ära, sest tal pole üldse ratsutamis-skilli. Seega peab päris hoolikalt mõtlema, kuidas asjale läheneda, Mis oskused su tegelasel on ja kas need sind pikemas perspektiivis edasi ka aitavad.

Ja et elu igav poleks saad juurde valida superpowerite laadsed asjad. Nii positiivsed kui negatiivsed. Näiteks, sa õpid imekiirelt keeled selgeks ja sul on superhea nägemine, aga, sind jälitab halb õnn ja kõik mis sa teed võib sajakordselt hullemini backfireida. Kas pole mitte imeline :D Ilmselgelt igav ei hakka.

Okei, tegelase "tegemine" võttis meil terve sessiooni. Ehk siis ühe mängukorra. Mäng ise on samuti jaotatud sessioonideks. Ja igaks uueks mängukorraks pead sama mängijate pundi kokku saama. Meil näiteks on viis inimest ja kohtume kord nädalas. Siis järgmine mängukord hakkas tegevus pihta.

Mäng ise on Deadlands steampunk Western horror zombide ja tulnukatega ... Pole just minu tassike teed, aga huvi oli nii suur, et otsustasin panustada sellesse sellegipoolest. Ja oi mis kogemus see oli. Huvitav on see, et mängu ajal sa kehastudki oma tegelaseks ja räägid läbi tema teiste tegelastega. Sul on samuti "avatud maailm" ehk võid absoluutselt kõike teha. Parim on see, et mängus on ka pahalased, keda kehastab Game Master (mängija, kellel tegelane puudub, aga kes hoolitseb reeglite järgimise eest, juhib tegevust ja kehastab erinevaid kõrvaltegelasi).

Huvitavaimad hetked on kindlasti combat-stseenid, kus paugutada saab. Ise võid otsustada keda lased, aga täringud otsustavad kui tugevasti ja kuhu sa tabad. Kui sheriff kõmmutas Coltist täistabamusega otse villainile varbasse pidin naerust ära lämbuma. Kui aga teine lask tabas täistabamusena täpselt samasse varbasse ja jalg lendas põhimõtteliselt ribadeks siis ma lihtsalt haukusin naerda. Mitte just kõige heroilisem, mis :D  Ja siis olin seal mina, kes vist mitte millelegi pihta ei saanud. Teine tipphetk tuli kui mängu suurim vastane ja kurjam tervet seltskonda proovis õhku lasta, aga tegevuse käigus suutis hoopis endale kuuli pähe lasta. See moment. See vaikus. Oh ma ei või :D
Mäng täies hoos - character sheets, täringud, chipid, nupud ja plaan, mis vahelduva eduga on kord välja prinditud, kord ise joonistatud
Ühesõnaga. RPGd pole kindlasti mitte kõigile. Eelkõige on need täpselt nii lahedad kui huvitavaks sa ise nad teed. Need innustavad sind peaees naerväärsetesse ja hullumeelsetesse tegevustesse hüppama, garanteerimata et sa sealt eluga välja tuled. Aga mis oleks põnevus ilma väikse riskita, hmm?

Kes iganes selle jutuvada läbi viitsis lugeda, loodan, et ma pole igavsekes maha kandmisele läinud :D Elus tulebki ju kõike proovida. Ootan huviga aga tagasisidet, on keegi äkki midagi sarnast proovinud? 

You Might Also Like

2 comments

  1. Ma pole küll kunagi RPGsid proovinud aga sinu postitus tekitas väikese huvi küll :)

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Success :D Kui vähegi võimalik proovi, üli vinge viis suhtlemiseks ja uute tuttavate leidmiseks!

      Kustuta

Mugavaks lugemiseks ära unusta Momoaari FB laikida

TELLI MEILILE